• امروز : جمعه - ۲۲ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 12 July - 2024
::: 307:: 0

مطالب ویژه

احمد دهقان سینما صنعتی نشست نوزدهم | تماشاخانه‌های لاله‌زار عمارت معین‌التجار بوشهری نشست شانزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست پانزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار سینما پالاس نشست چهاردهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست سیزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست یازدهم | کوچه برلن نشست هشتم | خانه اتحادیه نشست ششم | کوچه اتابک آخرین گفتگو نشست چهارم | کوچه دندانساز نشست سوم | باغ علاءالدوله نشست دوم | کوچه پشت شهرداری نشست اول | باغ لاله‌زار اتحادیه مستاجران هفته‌نامه اتحاد مردم رستوران آقارضا سهیلا آرداشس پادماگریان (اردشیر خان) اصغر تفکری گام‌های نخست برای احیاء لاله‌زار برداشته شده است. نگاه به لاله‌زار در واقع نگاهی به تهران است حفاظت از لاله‌زار، یک مطالبه اجتماعی است سینما ونوس (سارا) سینما روایال (نادر) تئاتر گیتی تئاتر فردوسی سینما رکس (لاله) تئاتر پارس سینما اطلس تماشاخانه هنر معین‌التجار بوشهری خانه‌ باغ اتحادیه عمارت پیرنیا (مشیرالدوله) تئاتر فرهنگ چالش‌های بیناگفتمانی در  لاله‌زار لاله‌زار از فردا راه اندازی خانه اتحادیه، آغازی برای احیای لاله‌زار فرهنگی سینما البرز جامعه باربد آتلیه سروریان دروازه لاله‌زار تئاتر کشور تئاتر دهقان تماشاخانه تهران (تئاتر نصر) چهارراه کنت یادی از کافه آیبتا در لاله‌زار آتلیه آرک (محمد بهرامی)

8

چهارراه کنت

  • کد خبر : 865
  • ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
چهارراه کنت
خانه جدید کنت در باغی موسوم به پارک نظم الملک یا پارک ناصری در تقاطع خیابان جناب مخبرالدوله (لاله‌زار نو) و خیابان باغ ظهیرالدوله (منوچهری) واقع بود. به همین دلیل است که امروزه به این تقاطع، چهار راه کنت اطلاق می شود. موقعیت کنونی پارک در حدفاصل خیابان باغ ظهیرالدوله (منوچهری) در جنوب، خیابان دروازه دولت (سعدی شمالی) در شرق، خیابان جناب مخبرالدوله (لاله زار نو) در غرب و خیابان بی‌نام (کوشک) در شمال واقع شده است.

مرتضی رحیم نوازآنتوان دمونته فرت که در ایران به نام اختصاری کنت دومونت شناخته می‎شود. یکی از مستشاران اتریشی است که در عهد ناصری جهت آموزش پرسنل، تدوین نظامنامه و رسیدگی به امور نظامی به ایران اعزام شدند. از میان اعضاء این گروه چهارنفره، کنت دومونت به عنوان نخستین رئیس نظمیه ایران برگزیده شد و نقش مهمی در تشکیل نیروی پلیس و قانونمند کردن نظام کاری و رفتاری این نیرو در ایران داشت.

کنت دومونت در سال ۱۸۳۹ در شهر ناپل به دنیا آمد. کنت در جوانی به سپاهیان فرانسوای دوم در پادشاهی دو سیسیل پیوست. پس از شکست سخت آن‌ها در نبرد با مبارزان جبهه استقلال ایتالیا به فرماندهی گاریبالدی، فرانسوای دوم به همراه تعداد محدودی از افسران خود در سال ۱۸۶۰ میلادی به اتریش پناهنده شد. هنوز چند سالی از اقامت کنت در اتریش نگذشته بود که به پیشنهاد میرزا حسین خان سپهسالار و تائید و درخواست ناصرالدین شاه به عنوان مستشار نظامی عازم ایران شد.

خانه کنت در بدو ورود به تهران، در تقاطع خیابان باغ وحش (اکباتان) و خیابان ظل‎السلطان (ملت)، در قسمت جنوبی ساختمان کنونی وزارت آموزش و پروش واقع شده بود. به این محله در اصطلاح گذر یا سرتخت بربری‌ها می‌گفتند. کنت به همراه همسر و سه فرزندش برای مدت زمان زیادی در این خانه سکونت نداشت و خیلی زود به دستور و کمک ناصرالدین شاه، زمینی از املاک ابراهیم خان ظهیرالدوله را خریداری کرد و عمارت مسکونی و معروف خود را در آن بنا نمود. علیرغم نقل مکان کنت به محله دولت، در محل کنونی مسجد سراج الملک، میکده کنت به فعالیت خود ادامه داد و اغلب مسکرات مورد نیاز سفارتخانه‌ها، اعیان و دربار از طریق همین میکده تهیه و توزیع می‌شد.

خانه جدید کنت در باغی موسوم به پارک نظم الملک یا پارک ناصری در تقاطع خیابان جناب مخبرالدوله (لاله‌زار نو) و خیابان باغ ظهیرالدوله (منوچهری) واقع بود. به همین دلیل است که امروزه به این تقاطع، چهار راه کنت اطلاق می‎شود. موقعیت کنونی پارک در حدفاصل خیابان باغ ظهیرالدوله (منوچهری) در جنوب، خیابان دروازه دولت (سعدی شمالی) در شرق، خیابان جناب مخبرالدوله (لاله زار نو) در غرب و خیابان بی‌نام (کوشک) در شمال واقع شده است.

کنت تا واقعه رژی به عنوان رئیس نظمیه دارالخلافه به خدمت پرداخت. پس از ماجرای رژی و لزوم اخراج متصدیان خارجی شاغل در دولت ایران، شاه او را برکنار کرده و سپس به عنوان آجودان مخصوص خود به او ماموریت داد تا با لقب امیر تومان، ریاست تشریفات هیئت مستقبلین از سفرا و میهمانان خارجی دولت و دربار ایران را بر عهده بگیرد. او این سمت را تا عزل محمدعلی شاه بر عهده داشت و پس از آن از کلیه خدمات دولتی دور ماند تا اینکه در نهایت در سال ۱۲۹۵ خورشیدی درگذشت و پیکرش در آرامستان دولاب به خاک سپرده شد.

از سرنوشت خانواده ۱۴ نفره کنت پس از مرگ او اطلاعات اندکی وجود دارد، اما به نظر می‎آید اغلب آن‌ها پس از مرگ کنت، ایران را ترک کرده باشند. به مانند خانواده، سرنوشت خانه زیبای کنت نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. برخی بر این عقیده هستند که خانه در سال‌های پایانی سلسله قاجاریه تخریب شده است. برخی دیگر نیز بنای فعلی ضلع شمال شرقی تقاطع خیابان‌های لاله‌زار و منوچهری را همان خانه‌ای می‌دانند که کنت برای خود تدارک دیده است. این بنای متروک در حال حاضر به مانند بسیاری دیگر از ساختمان‎های تاریخی لاله‎زار به انبار کالاهای تجاری تبدیل شده است.

لینک کوتاه : https://daftarhayetehran.com/?p=865
  • نویسنده : مرتضی رحیم نواز
  • 911 بازدید

نوشته های مشابه