• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
::: 307:: 0

مطالب ویژه

احمد دهقان سینما صنعتی نشست نوزدهم | تماشاخانه‌های لاله‌زار عمارت معین‌التجار بوشهری نشست شانزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست پانزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار سینما پالاس نشست چهاردهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست سیزدهم | سینما و سینماداری در لاله‌زار نشست یازدهم | کوچه برلن نشست هشتم | خانه اتحادیه نشست ششم | کوچه اتابک آخرین گفتگو نشست چهارم | کوچه دندانساز نشست سوم | باغ علاءالدوله نشست دوم | کوچه پشت شهرداری نشست اول | باغ لاله‌زار اتحادیه مستاجران هفته‌نامه اتحاد مردم رستوران آقارضا سهیلا آرداشس پادماگریان (اردشیر خان) اصغر تفکری گام‌های نخست برای احیاء لاله‌زار برداشته شده است. نگاه به لاله‌زار در واقع نگاهی به تهران است حفاظت از لاله‌زار، یک مطالبه اجتماعی است سینما ونوس (سارا) سینما روایال (نادر) تئاتر گیتی تئاتر فردوسی سینما رکس (لاله) تئاتر پارس سینما اطلس تماشاخانه هنر معین‌التجار بوشهری خانه‌ باغ اتحادیه عمارت پیرنیا (مشیرالدوله) تئاتر فرهنگ چالش‌های بیناگفتمانی در  لاله‌زار لاله‌زار از فردا راه اندازی خانه اتحادیه، آغازی برای احیای لاله‌زار فرهنگی سینما البرز جامعه باربد آتلیه سروریان دروازه لاله‌زار تئاتر کشور تئاتر دهقان تماشاخانه تهران (تئاتر نصر) چهارراه کنت یادی از کافه آیبتا در لاله‌زار آتلیه آرک (محمد بهرامی)

11

بیمارستان امیراعلم

  • کد خبر : 737
  • ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱
بیمارستان امیراعلم
مجتمع بیمارستانی امیراعلم یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های آموزشی تهران است که در سال ۱۳۲۵ هجری قمری تحت عنوان بیمارستان نسوان و به منظور ایجاد زایشگاه و تربیت پرستار و ماما، به همت مرحوم دکتر امیراعلم تاسیس گردید.

مرتضی رحیم نوازبیمارستان امیراعلم که در سال ۱۲۸۶ به پیشنهاد دکتر امیرخان امیراعلم بنیان گذاشته شد را بایستی یکی از قدیمی‎ترین بیمارستان‎های فعال ایران به شمار آورد. این بیمارستان که در بدو فعالیت با نام «مریضخانه نسوان» شناخته می‎شد. ضمن ارائه خدمات در بخش زایمان و درمان برخی بیماری‌های بخش زنان به ویژه امراض مقاربتی و بهداشت فردی، به امر آموزش نیروهای کادر درمان در رشته‎های پرستاری و مامائی نیز مشغول بود.

دکتر امیراعلم نبود مرکز تخصصی بیماریهای زنان را یکی از عوامل مهم در مرگ و میر مادران به ویژه در هنگام زایمان و یا در سنین جوانی می‎دانست و معتقد بود با بهداشت زنان و دختران، جامعه گام بلندی به سوی سلامت عمومی بر خواهد داشت. تا پیش از تاسیس مریضخانه نسوان در تهران، حداقل یک مریضخانه تخصصی زنان در مشهد به نام دارالشفاء در جوار مسجد گوهرشاد فعالیت داشت. در برخی از بیمارستان‎ها نیز خدمات محدودی به بیماران زن ارائه می‌شد. امیراعلم با تجربه‎های بدست آمده در این خصوص عزم خود را برای افتتاح یک درمانگاه تخصصی زنان در تهران جزم کرد.

پیشنهاد طرح شده توسط دکتر امیراعلم توسط مرتضی‎خان ممتازالملک که وزارت معارف را بر عهده داشت، در جلسه دولت در تاریخ ۲۹ جمادی‎الثانی ۱۳۳۴ (۱۳ اردیبهشت ۱۲۹۵) طرح و به تصویب رسید. به همین منظور و برای ساخت این بیمارستان از محل بدهی ارباب جمشید به دولت، زمینی از املاک او انتخاب و در اختیار وزارت معارف قرار گرفت.

پس از ساخت عمارت مریضخانه نیز دولت اجازه استخدام دو قابله اروپایی را به وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه صادر نمود. اما به دلایلی این امر میسر نشد و در نهایت درمانگاه زنان تحت نظارت زنی به نام «فراسکینا» که ساکن تهران بود و دیپلم قابلگی از اروپا را نیز داشت فعالیت خود را آغاز کرد. بخش دیگری که همزمان مورد بهره‎برداری قرار گرفت، بخش کحالی (چشم پزشکی) و داروخانه بود.

بدین ترتیب مریضخانه نسوان با بودجه‌ای بالغ بر۲۰۰ تومان فعالیت خود را تحت مدیریت علیرضا مهذب‎السلطنه آغاز کرد. علاوه بر این بودجه برخی از رجال و خیرین نیز اعانات و مبالغی برای تجهیز، تامین دارو، درمان بیماران مستمند و اداره بیمارستان کمک می‎کردند.

هنوز چندسالی از افتتاح این مریضخانه نگذشته بود که در سال ۱۲۹۵ وزارت معارف پیشنهاد تاسیس یک زایشگاه با امکانات ویژه را مطرح ساخت. دو سال بعد در ۱۴ مهر ۱۲۹۷، بخش تخصصی زایمان مریضخانه با هفت تخت، به ریاست دکتر علیرضا بهرامی به بهره‌برداری رسید. بعدها بخش‌های درمانی دیگری چون جراحی، عمومی و اطفال نیز به این مریضخانه افزوده شد.

یکی دیگر از بندهای مهم طرح شده در پیشنهاد امیراعلم به آموزش زنان برای امور درمانی، پرستاری و مامایی اختصاص داشت. حضور موثر زنان در کادر درمان، ضمن افزایش کیفیت خدمات‌رسانی، باعث می‎شد تا روند درمان زنان با مقاومت کمتری مواجه شود و حساسیت حضور پزشک مرد بر بالین بیمار از میان برود. از این رو تعلیم و آموزش زنان برای بخش‎های مختلف درمان در دستور کار قرار گرفت. به گونه‌ای که تنها در سال نخست تعداد ده داوطلب زیر نظر مادام فراسیکنا به عنوان قابله آموزش‎های لازم را دیدند.

مریضخانه نسوان در سال ۱۳۱۹ تحت نظارت و مدیریت دانشکده پزشکی قرار گرفت و نام آن نیز همزمان به بیمارستان زنان تغییر یافت.

در سال ۱۳۲۲، با تاسیس بیمارستان زنان در خیابان شاهرضا (انقلاب اسلامی)، خدمات درمان زنان از مریضخانه به این بیمارستان منتقل و به جای آن بخش‌های درمانی گوش، حلق و بینی، چشم‎پزشکی، اطفال و دندانپزشکی جایگزین شد. همچنین به پاس تقدیر از بانی آن، نام مریضخانه نسوان به بیمارستان دکتر امیراعلم تغییر یافت.

هم اکنون این بیمارستان تاریخی و مهم از بخش‎های گوناگونی چون گوش، حلق و بینی، داخلی، بیماریهای عفونی، کلیه، مغز و اعصاب، قلب، جراحی عمومی، جراحی پلاستیک، پاتولوژی، تصویربرداری و… برخوردار است. همچنین مراکز درمانی متعددی در نقاط مختلف شهر تحت نظارت این مجتمع بیمارستانی قرار دارد که از جمله آن‌ها می‎توان به ساختمان جدید بیمارستان امیر اعلم در خیابان سعدی و بیمارستان مروستی در خیابان نوفل لوشاتو اشاره نمود.


لینک کوتاه : https://daftarhayetehran.com/?p=737
  • نویسنده : مرتضی رحیم نواز
  • 863 بازدید

نوشته های مشابه